6 Pricey Foods We Can Only Afford Once In a Long Time

pricey-food-unaffordable

6 Pricey Foods We Can Only Afford Once In a Long Time

Expensive Food, Crying Wallet

The rich and famous are known to spend an exaggerated amount of money on normal, everyday food. If they weren’t busy splashing out on normal people food, they are probably trying out new kinds of food before they are cool. Not forgetting to mention, they can sometimes turn normal, everyday food into expensive food. Outrageous!

There were times when the average joe picks up the newspaper or magazine, and see “news-worthy” news pieces of celebs splurging $1,000 on a piece of toast. Just a normal day in the life of a rich and famous!

We have compiled a list of expensive food and dishes we rarely get to eat, or can only dream of trying.

1. Caviar

expensive-food

Picture credits to Pixabay

Caviar is considered the most expensive food item in the world. With prices charged at an eye-watering USD$5,000/kilogram for the Beluga Caviar, it is no big wonder it is food exclusive for the rich. The Beluga Caviar came from Beluga Sturgeon fishes. It is found only in the Caspian Sea, and takes up to 20 years for it to be fully grown. Beluga Sturgeon fishes weight 2 tonnes. No wonder its fish roes are so expensive!
 
If you never had the chance of having caviar before, here is how it tastes like. It basically tastes like a burst of slightly salty-fishy flavour for every egg you bite down on. Caviar is often served on its own with a piece of toast as it needs no additional flavours to improve it.

2. Saffron

expensive-food

Picture credits to Pixabay

The reason why Saffron made this list is not that of its rarity but in the way its harvested. Only a small part of the Saffron plant is harvested – its flower – and can only be done by hand. The plant is believed to be native to the Mediterranean, Asia Minor, and Iran. You can find countries from West and South European nations of France, Spain, and Italy growing it.
 
When we mentioned “Saffron”, it is actually referred to its purple flower. What we used is its distinctive yellow coloured, sweet-herb, bitter smell that is the stigma itself. There are only three stigmata in each flower. Each stigmata are separated from the plant and sun-dried to preserve its flavour and colour.
 
With only such small part of the flower is used, believe it or not, it takes up to 75,000 flowers to make one pound of Saffron! The small yield of Saffron from one flower, along with how it requires harvesters to manually reap makes the plant super expensive in the market. It is no big surprise how it reaches prices beyond USD$2,000 in the markets.

3. Truffles

expensive-food

Picture credits to Pixabay

The truffles we are referring to are the true truffles, and not your dessert truffles. The ones dug out from the earth. Available for only around 6 to 9 months a year and relatively difficult to harvest. Truffles are not limited to a specific region, but can only be found in wet, shady areas – typically under trees. This rare food can be found across the Pacific Northwest, to Europe and China, North Africa and the Middle East.

It typically come in two colours, white and black. Each has slightly different tastes, although largely still taste the same. Truffles are often used in seasonal dishes and do not usually come cheap. Keep in mind both black truffles have a different shelf life than its white counterpart. Black truffles are freeze-able, which makes them last longer and are more affordable than ever. That was why it is a less-riskier purchase for restaurants. White truffles, on the other hand, has a shorter shelf lifespan of 10 days as they cannot be frozen. Also, they are only available 3 to 4 months a year, September to sometimes as late as January.

Black truffle prices can fetch up to typically USD$3,000/pound. White truffles fetch prices at USD$6,000/pound and up.

4. Bird’s Nest

expensive-food

Picture credits to Pixabay

Bird’s Nest is expensive because it is dangerous to “harvest” it. Made from cave-dwelling swiftlets, it takes people a laborious amount of hours to prepare it. It is a popular delicacy in China as a traditional Chinese medicine. It is not just used as a traditional Chinese medicine but also as a food additive and put into cosmetics.

To Westerners, it may seem like a strange-sounding health food. Science has not yet proved its healing powers found in its soup. According to Fucui Ma and Daicheng Liu of Shandong Normal University in China, they claimed bird’s nest “bioactivities and medicinal value are still open to questions as there is not much scientific research on the medicinal properties”.

Bird’s nest can cost anywhere from USD$2,500 to USD$10,000 per kilogram.

5. Foie Gras

expensive-food

Picture credits to Pixabay

Foie Gras is considered one of Western Finest Cuisine, second to caviar. It is duck liver or geese liver. The duck or geese will be force-fed animal grains via a tube down its throat. Its liver will expand to many sizes its original size. Ducks and geese have anatomies that make this painless.

It is often eaten as raw pate or lightly cooked to give it a deeper flavour. But with such method of creating Foie Gras, it comes with plenty of controversy because of the way the ducks and geese are treated. Some American cities have banned the consumption of Foie Gras, but are still widely available across all parts of Europe and the rest of the world.

Foie Gras costs USD$50 per pound.

6. Lobster

expensive-food

Picture credits to Pixabay

Yes, lobster made it to this list. How can it not make it to any list of expensive food consumed by rich people and quite hard for us to access on a regular basis! For obvious reasons, lobsters have a difficult harvesting method. Lobsters are harvested from the bottom of the sea. With such a difficult expedition to obtain lobsters, it is surely an expensive delicacy. The most common way of killing a lobster is to drop it into a pot of boiling water. After that, its flesh is served with melted butter so not to overpower the subtle taste of its flesh.

Average cost per large lobster is USD$30 to USD$45, weighing 1 to 1 ½ pounds.

Having mentioned all that, it does not mean you won’t find cheaper or alternative versions of the items in the list. It is also not to say we are completely unable to afford anything from the list. Just that we don’t have it as often as people who are loaded with money and can afford it on a near-daily basis.

Here are articles that may interest you:

10 easy grubs you can do in your hostel

The Boiler: A Louisiana Seafood Bar with a Singaporean Twist

An Alcoholic Experience: 6 Ways to Prepare Yourself

Lydia About the author